Facebook SEO

Facebook SEO

Facebook SEO optimizasyonu fikrine aşina mısınız? Hem Facebook’ta hem de arama motorlarında organik görünürlüğünü artırmak için işletmenizin Facebook Sayfasına temel SEO tekniklerini uygulama pratiğidir. Nasıl çalıştığını ve kendi Facebook Sayfanıza nasıl uygulayabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Facebook’ta aylık 80 milyondan fazla aktif iş sayfası ile yeni takipçileri, sayfa beğenileri ve paylaşımları öne çıkarmak ve çekmek oldukça zorlaştı. Her şeyden öte, Facebook, sayfaları, düzenli Facebook profilleri ile Haber Akışı’ndaki yerleri için rekabet etmek üzere optimize ediyor. Şirketin eski-yeni sloganı “arkadaşların arkadaşlarıyla konuşabileceği bir yer” işleri sarstı ve neredeyse organik erişimi öldürdü.

Bütün bunlar pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Artık kitlenize ulaşmak için platforma hakim olan kişisel içerikte yolunuzu belirlemeniz gerekecek ki, bu da yeterince zor olabilir. Bu nedenle, organik erişiminizi ve görünürlüğünüzü artırmak için Facebook sayfanızın yalnızca platformun kendisinde değil, arama motorlarında da keşfedilebildiğinden emin olmanız gerekir.

1. Doğru İsim Herşeydir!

Adınız her şeyi söylüyor. Bu nedenle Facebook Sayfanızın adını seçerken çok dikkatli ve seçici olmanız gerekir. Seçtiğinizde, geri dönüşün olmayacağını unutmayın. Temel SEO kurallarından biri, içeriğiniz boyunca anahtar kelimeler kullanmanız gerektiğini ve bunun da Sayfa adınızda da yer alması gerektiği anlamına gelir. Bu uygulama hem dahili Facebook algoritmaları hem de takipçilerinizin katılımı açısından kötüdür. Tek, özenle seçilmiş, uzun kuyruklu bir anahtar kelime seçin ve Google Sayfa başlığınızdaki ilk kelimeye büyük önem verdiğinden, buna göre yerleştirin.  

2. Sayfanızı Anahtar Kelimelerle Serpin

Anahtar kelimeler Facebook Sayfası SEO optimizasyonunuzun temel unsurlarıdır ve bunları stratejik olarak kullanmanız gerekir. Şimdi, “stratejik” olarak, anahtar kelime doldurmanın gölgeli uygulamalarından kaçınmak ve dikkatlice Sayfanıza anahtar kelimeler eklemeniz gerekiyor:

 • Bölüm hakkında
 • Açıklama bölümü
 •  Manşet
 • Fotoğraf altyazıları
 • Notlar
 • Güncellemeler

İşletmeniz için en etkili anahtar kelimeleri bulmak üzere SEMRush veya Ahrefs gibi normal anahtar kelime araştırma aracınızı kullanın. Size çok fazla trafik ve en iyi 10 Google sıralaması getirmeyecek uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih etmek iyi bir fikirdir, ancak Facebook Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların dönüşüm sağlamaya hazır olmasını sağlayacaktır. Facebook’ta bir arama yaparak istediğiniz anahtar kelimeleri iki kez kontrol edin.

3. Geri Bağlantıların Gücünden Yararlanma

Geri bağlantılar, Facebook Sayfası SEO optimizasyonunuzun önemli bir öğesidir. Yetki kaynaklarının içeriğinizle bağlantı kurması, içeriğinizin alakalı ve değerli olduğunun güçlü bir göstergesidir. Google, birden fazla güvenilir kaynak web sitenizin itibarını ve değerini garanti ettiğinde bunu sever. Rastgele kaynaklardan gelen geri bağlantıların itibarınıza ve sıralamalarınıza zarar verebileceğini unutmayın.Facebook söz konusu olduğunda, Sayfanıza işaret edecek bağlantılar oluşturmak zor olsa da, imkansız olmadığını belirtmek önemlidir.

4. Özel URL’nizi talep edin

İşletmenizin Facebook Sayfasını oluşturduğunuzda, size otomatik olarak oluşturulan bir dinamik URL atanır. “Özel” URL’nizi talep ederek ve şirketinizin adıyla eşleşecek şekilde özelleştirerek, önemli bir SEO artışı elde edersiniz. Bu markalı URL, amacı unutulmaz olmak ve kitlenize işletmenizin neyle ilgili olduğu hakkında bir fikir vermek olduğundan açıklayıcı ve özlü olmalıdır. Söylemeye gerek yok, özel URL, marka bilinirliğini ve görünürlüğünü artıracaktır.

5. Hakkında Sekmesi Özel Olmalı

Facebook Sayfanıza gelen her yeni ziyaretçi önce Hakkında sekmenize göz atacak ve şirketinizle ilgili tüm bilgileri bulmaya çalışacaktır. Hakkında sekmesi, ziyaretçilerinizin hayranlarınız veya sadece yoldan geçip geçmeyeceklerine karar verdikleri yerdir. İşletmenizin ne kadar şaşırtıcı olduğunu açıklamak için çok fazla karakteriniz olmadığı doğrudur ve limit 155 kelime olarak belirlenmiştir. Ancak şirketinizin “Neden” ini özetlemek ve potansiyel müşterilerinize bundan nasıl faydalanabileceklerini söylemek mükemmeldir.

6. İşletme Bilgilerinizi Güncelleyin

Birçok işletme, Facebook Sayfalarında adresleri, telefon numaraları veya çalışma saatleri dahil olmak üzere doğru iletişim bilgilerini veremez. Gerçek şu ki, bir çevrimiçi işletme yürütüyor olsanız bile, tam ve tutarlı bir ad, adres ve telefon numarasına sahip olmaktan büyük ölçüde yararlanabilirsiniz. Merkezinizin adresi, işletmenizin Google tarafından yerel arama için dizine ekleneceği anlamına gelir. Bu tutarlılık genel sıralamanız için çok önemli olduğundan, SEO konusunda bilgili olun ve NAP’inizi tüm kanallarınızda ve çeşitli dizinlerde güncelleyin. Yine de, potansiyel müşterilerinizin bu alıntıları, dizinleri ve Facebook Sayfaları da dahil olmak üzere işletme bilgileri için diğer kaynakları kullandığını unutmayın. Adresinizi Facebook Sayfanızda listelediyseniz, kullanıcılarınız bu bilgileri check-in yapabilir ve durumlarında paylaşabilir ve böylece işletmenizin görünürlüğünü artırabilir. Bu nedenle, farklı kaynaklarda aynı iletişim bilgilerini sağladığınızdan ve Facebook Sayfası SEO optimizasyonunuzu iyileştirmek için bunları zamanında güncellediğinizden emin olun.

7. Özel Sekmeler Ekleme

Kendinizi Hakkında, Videolar veya Etkinlikler gibi genel Facebook sekmeleriyle sınırlamanız gerekmez. Sayfanızı içerikle doldurmaya başladığınızda, büyüyecek ve genişleyecek ki,  bu harika bir gelişmedir. Öte yandan, büyük bir Facebook Sayfası, takipçilerinizin yayınlarınızı, resimlerinizi, videolarınızı veya yorumlarınızı bulmasını zorlaştırabilir. Kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak için Videolar, Yayınlar, Fotoğraflar, Yorumlar, Topluluk ve Podcast’ler gibi yeni özel sekmeler oluşturun ve sayfanızı bu kategorilere göre düzenleyin. Ayrıca, sayfanızı yaymak için kullanmadığınız sekmeleri de kaldırabilirsiniz. Sonuç olarak, Facebook Sayfanızda gezinmek daha kolay olacaktır.

8. Üstün İçerik Üretin ve Paylaşın

İşletmenizi tanıtmak ve potansiyel müşteriler oluşturmak açısından kaliteli içeriğin ne kadar alakalı ve etkili olduğu yeterince vurgulanamaz. Ancak, haftalık yayın kotanıza isabet etmek amacıyla yazılmış herhangi bir içerikten bahsetmiyoruz. Yalnızca etkileşim sağlayan ve takipçilerinizin beğenmesini, paylaşmasını ve yorum yapmasını isteyen yüksek kaliteli, yararlı içerikten bahsediyoruz. Temel Facebook sonrası SEO taktikleri söz konusu olduğunda, ilk 18 karaktere odaklanın, çünkü Google bunları meta açıklamaları olarak kullanacaktır, ilk kelime ise bu arama motorunun tercih ettiği gibi bir anahtar kelime olmalıdır. Kaliteli yayınlarınızın açıklamasına anahtar kelimeler eklemek, içeriğinizin çok daha ileri gitmesini sağlayacak ve erişiminizi ve katılımınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

9. Kitlenizi Facebook Messenger Botları ile Çekin

Facebook oldukça etkileşimli bir kanal olmasına rağmen, Facebook Messenger botlarını kullanarak fazladan bir mesafeye gidebilir ve kitlenizle daha kişisel bir düzeyde iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Bu sohbet botları müşterilerinizle doğrudan ve gerçek zamanlı olarak konuşmanıza olanak tanır. Sonuç olarak, aşırı kalabalık haber beslemesinin sesini kesmenize gerek yoktur ve her seferinde takipçilerinize başarıyla ulaşabilirsiniz. Kullanıcılara işletmeniz ve ürünleriniz hakkında ilk elden bilgi vermenin yanı sıra, müşteri desteği de sunabilir, böylece markanızla ilgili deneyimlerini geliştirebilirsiniz. Örneğin, birisi Sayfanızı her ziyaret ettiğinde veya daha da iyisi, Facebook Messenger’ınızla 7/24 kullanılabilecek yapay zeka destekli bir chatbot entegre edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş mesajların, Facebook ve arama motorlarındaki ilgi alanlarına göre uyarlanmış bilgileri arayan kitleniz tarafından keşfedilmesi daha olasıdır.

Facebook Pixel Nedir ve Nasıl Çalışır?

Facebook pixel, web sitenize koyabileceğiniz bir koddan oluşan bir analiz aracıdır. Piksel, site ziyaretçilerini izlemek için tetiklenir. Bu veriler, gelecekte Facebook reklamları olan bu kullanıcıları yeniden hedeflemenize ve geri döndüklerinde sitenizde ne yaptıklarını görmenize olanak tanır.

Facebook Video Pazarlama Nedir?

Facebook video pazarlama,  işinizi geliştirmek için en iyi pazarlama aracıdır. Facebook’ta günlük ortalama 8 milyar video izlendiğinde, geniş bir kitleye anında erişebileceksiniz. Video varlığınızı genişletmeye hazır mısınız? Öyleyse, Facebook tamamen yeni bir kitleye ulaşma fırsatınızdır.

Facebook Grafik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Grafikler sosyal medyada çok popüler. Facebook grafik tasarımı olan sayfalar önemli bir vitrindir.  En iyi markalar, görselleri Facebook yayınlarında nasıl kullanacaklarını anlıyor. Sosyal medyanın % 60’ından fazlası artık resimlerden oluşuyor çünkü harika görünen ve öne çıkan görüntüler oluşturmak için kullanabileceğiniz bir sürü teknik var. Facebook grafiklerinin sırrı söz konusu olduğunda dikkate almanız gereken birkaç şey var:

 • Marka varlıklarınız:  Hangi marka varlıklarınız var? Tüm yayınlarınızda kullanabileceğiniz bir logonuz var mı? Bir giyim mağazanız varsa, tüm envanterinizin ürün fotoğraflarınız var mı? Bir kafe olarak, müşterilerin envanter ‘stoklama’ yapmak görsel stratejinizi planlamanıza yardımcı olacağı için müşterilerin çektiği fotoğraflarınız olabilir.
 • Marka ses ve görsel tarzı: Kiminle konuşuyorsun? Markanız genç ve kalça mı, yansıtıcı ve ilham verici mi? Cevabı bilmek, kullandığınız görsellerin türünü yönlendirecektir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar en iyi sonucu verir mi veya hızlı akıllı telefon fotoğrafları daha mı uygun?
 • Fark noktası:  Facebook’taki tek marka siz değilsiniz. Binlerce sektörde milyonlarca marka var. Farklı olmak için ne yapacaksınız? Bu, yayınladığınız grafikler, kullandığınız simgeler veya içeriğinizi paylaşma şekliniz olabilir. Farkınız ne?

Instagram ve Facebook Birleştirme Nasıl Yapılır?

Instagram olduğu sürece, kullanıcılar, özellikle pazarlamacılar, Instagram’ı masaüstü üzerinden yükleme seçeneğini istemişlerdir. Fotoğraf ve görsel içerik için bilgisayarlarımıza sık sık kaydedilen dosyalarımız vardır, bu da içeriği önce bir mobil cihaza aktarmak yerine doğrudan masaüstünden yüklemeyi kolaylaştırır.

Mobil uygulama olarak tasarlanan Instagram, içeriğin uygulamaya yüklenme yöntemlerini her zaman kısıtladı. Agorapulse, Iconosquare, Tailwind ve Hootsuite gibi üçüncü taraf araçların entegrasyonu, bu hayal kırıklığını hafifleterek, içeriği masaüstü aracılığıyla yüklemenize ve içeriği daha sonraki yayınlama zamanları için planlamanıza olanak tanır. Bununla birlikte, API kısıtlamaları nedeniyle, harici araçlar yoluyla yüklenebilecek içerik konusunda hala birçok sınırlama vardır.

Şimdi masaüstünüzde Facebook’tan Instagram’a nasıl yayın göndereceğinize ve bu şekilde Instagram ve Facebook birleştirme nasıl yapılır? Ona bakalım.

1. Adım; Facebook Sayfanızdaki Çapraz Gönderme Özelliğini Bulun

Çapraz gönderme işlevinden yararlanmak için, erişebileceğiniz bir Facebook sayfasına bağlı bir Instagram işletme profilinizin olması gerekir. Yeni çapraz gönderme işlevi şimdi Facebook sayfalarına sunuluyor. Bu özelliğe sahipseniz, Facebook sayfanızda yeni bir gönderi başlattığınızda gönderi oluşturma ekranının altında Instagram yayını seçeneğini görürsünüz.

2. Adım, Facebook yazılarınızdan Instagram’a çapraz yazı gönderme seçeneği

Instagram hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, Facebook çapraz gönderme seçeneğini kullanamazsınız. İki faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirilmişse, bununla ilgili bir uyarı alırsınız. Devam etmek için Instagram hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmanız gerekiyor. Facebook’tan düzenli olarak çapraz yayın göndermeyi planlıyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu seçim ile ilişkili güvenlik

3. Adım Facebook Sayfanızda Bir Resim Yayını Oluşturun

Başlamak için yayın içeriğinizi yazın ve görselinizi yükleyin. Instagram paylaşımı seçeneğini etkinleştirmek için bir fotoğraf eklemeniz gerekir. Tek bir fotoğraf içeriyorsa Instagram paylaşılabilir bir yayın oluşturabilirsiniz. Birden fazla resim veya video içeriyorsa, şu anda Facebook’tan Instagram’da bir yayın paylaşamazsınız. Bu kısıtlamalar, yükleme işlemindeki Instagram yerleri API kısıtlamaları tarafından yönetildiği için birçok gösterge tablosu aracı için de geçerlidir. Facebook üzerinden Instagram’a yükleyebileceğiniz fotoğraf boyutunda önemli bir kısıtlama yoktur. Instagram kare, dikey ve yatay görüntüleri desteklediğinden, herhangi bir yönelimdeki görüntüler Instagram’a yüklenebilir. Ancak Instagram, 4: 3 oranından daha yüksek bir dikey fotoğraf desteğini desteklemez. Bu orandan daha uzun boyutlara sahip bir fotoğraf yüklerseniz, fotoğrafınız Instagram’da kırpılır. Fotoğraf altyazısı hem Instagram’da hem de Facebook’ta aynı olacak, bu nedenle altyazınızı Facebook’ta nasıl yazdığınıza dikkat edin.

Instagram yayınınıza hashtag eklemek istiyorsanız, üç seçeneğiniz vardır:

 • Yazarken hashtag’leri Facebook yayınına ekleyin.
 • Yayını düzenleyerek Instagram’da paylaştıktan sonra hashtag’leri Instagram yayın başlığına ekleyin.
 • Yüklendikten sonra Instagram yayınınıza bir yorum eklemek için hashtag’leri ekleyin.

Bu özelliği kullanıyorsanız ve yüklemek için Facebook’taysanız, Instagram’a geçip altyazınızı düzenlemek veya yorum eklemek yerine, yayınladıktan sonra Facebook yayın başlığını düzenlemeniz daha kolay ve verimli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir