Instagram SEO

Instagram SEO

Instagram, popülaritesi artmaya devam eden bir sosyal pazarlama platformudur. Birçok markanın akınına ve marka mesajlarını itmek için SEO (arama motoru optimizasyonu) kullanmanın yöntemlerini öğrenmeye başladığı fotoğraf tabanlı bir sosyal ağ sitesidir. Sosyal pazarlama için Instagram, içerik küratörünün kısa metin açıklamaları ve ilgili hashtag’ler ile fotoğrafçılığı kullanarak yaratıcılık becerilerinde nasıl ustalaşacağını öğrenmesini gerektirir. Instagram hesabınıza yapabileceğiniz her şeyi yaptıysanız ve iyi bir erişim sağladıysanız, şimdi Instagram SEO çalışması işlemini  sosyal pazarlama için nasıl kullanacağınızı öğrenmenin zamanı geldi.

Mobil uygulama tabanlı bir sosyal ağ platformu olduğu için birçok pazarlamacı Instagram’dan caydırıldı. İçeriğinizi yayınlamak veya planlamak için Instagram’ın masaüstü sürümünü kullanmanın bir yolu yoktur. Bu, pazarlama departmanının Instagram uygulamasının bir iş cep telefonuna indirilmesini gerektirir, böylece ekip üyeleri bu platformda sosyal pazarlamaya ayak uydurabilir. Instagram’ı sosyal pazarlama için kullanmak, öncelik olarak katılım, ilişki ve etki oluşturmanızı gerektirir.

Markanızın Mesajını Belirleyin

Instagram’da iyi SEO oluşturmanın ilk adımı, çabalarınızı markanızın mesajlarıyla hizalamaktır. Birkaç kısa anahtar kelime öbeği ve anahtar kelime ile düzenli olarak kullanılacak ilgili hashtag’leri yapın. Bu marka mesajlaşmasını sağlamlaştırmış olsanız da, Instagram’ın fotoğraflar hakkında daha fazla olduğunu unutmayın; markanızın mesajını kısaltmanız ve markanızı görsel olarak temsil etmeye konsantre olmanız gerekebilir. Bu kısaltılmış etiketler markanızın mesajı olacak ve Instagram’daki tüm yeni fotoğraf içeriğiyle düzenli olarak kullanılacaktır. Instagram fotoğrafınızın açıklamasındaki belirli anahtar kelimelerin korunması, Instagram hesabınızın internette alakalı bir kategoride dizine eklenmesini sağlayacaktır.

Ödüllü Yarışmalara Ne Dersiniz?

Birçok marka diğer sosyal ağlarda yarışmalara ev sahipliği yaparken, Instagram, yarışma akışını görmeye başlayan harika bir kaynak. Instagram’da yarışmanıza katılanlara belirli sayıda ödül vermek için biraz para yatırmak size binlerce yeni takipçi kazandırabilir. Instagram etkinizi artırmanın bir yolu olarak ödüller için bir yarışma düzenleyecekseniz, Instagram’ın fotoğraf tabanlı bir uygulama olduğunu ve kullanıcıların fotoğraf akışlarının tadını çıkarmak için orada olduklarını unutmayın. Bu, yarışmanızın fotoğraf tabanlı olması gerektiği anlamına gelir. Yarışma fotoğrafınız, Instagram kullanıcılarının giriş gereksinimlerini izlemeye ikna etmesini sağlamak için ödülün yanı sıra akılda kalıcı olmalıdır.

Araştırma Anahtar Kelimeleri ve Hashtag’ler

Çoğumuz, iyi bir sosyal pazarlama stratejisi geliştirmek için bir Google anahtar kelime planlayıcısı kullanmaya alıştık. Instagram söz konusu olduğunda, Instagram hesabınızı optimize etmek için görevinizde kullanılacak anahtar kelime ve hashtag verilerini değerlendirebileceğiniz bir yer yoktur. İnsanların Instagram üzerinde hashtag’ler için ne kullandığını görmek için uygulamaları kullanabilirsiniz; ancak, bu uygulamalar hashtag’leri gerçek alaka düzeyini gösterecek şekilde düzenlemez. Instagram’da popülerlik ve SEO erişimi için en iyi hangi hashtag’lerin işe yarayacağını belirlemek içerik küratörlerinize bağlıdır. Kendi hashtag’inizi oluşturmak, büyük bir marka olmadığınız sürece Instagram’da SEO kullanmak için bir araç olarak çalışmaz.

Influencer Pazarlama

Tüm içerik pazarlamasıyla, sosyal medyada bile metin her zaman kraldır. Instagram’ı sosyal pazarlama için kullanmanın bir başka yaratıcı yolu, marka mesajlaşmanızı zorlamak için etkileyiciler kullanmaktır. Etkileyenler ünlüler, tanınmış blogcular veya büyük bir takipçisi olan diğer bağlantılı insanlar olabilir. Instagram’da etkileyicileri bulun ve nişinize uyan birkaç kişiyi bulun. Etkileyicilere, SEO’nuzu artırmanıza yardımcı olmak için ücret karşılığında veya ücretsiz ürünler karşılığında içerik yayınlamayı düşünüp düşünmediklerini sormak için onlara ulaşın. Belirli anahtar kelimeler ve hashtag’lerin yanı sıra markanızın Instagram hesabına bir etiket isteyin. Etkileyici pazarlamayı sosyal medya için kullanmak yeni bir şey değil ve birçok marka için başarıyla çalıştı.

Reklam için Instagram Business’ı kullanın

Son olarak, markanızın mesajının reklamını yapmak ve görünürlüğü artırmak için Instagram’ı iş için kullanabilirsiniz. Instagram’daki sosyal pazarlamalarınız için hangi anahtar kelime öbeklerinin ve hashtag’lerin en iyi sonucu vereceğini belirledikten sonra, artık reklamcılığa girişebilirsiniz. Instagram’ın bir işletme hesabına ayarlanmış tüm üyeleri için bir işletme reklamcılık hesabı vardır. Metrikleri arayabilir ve SEO’nuzu çok çaba harcamadan kolayca artıracak uygun hedef kanalları atayabilirsiniz. Instagram işinde reklam için kullanmak üzere reklam dolarlarını ayırmak için zaman ayırmak, markanızın geleceği için büyük bir yatırım olacaktır.

Stratejiyi Belirlemeye Yardımcı Olmak İçin Verileri Kullanma

Google’ın sosyal medya profillerini endeksleyip endekslemediğini çevreleyen birçok ileri ve geri veri vardır. Bing ve Google gibi arama motorları, sosyal profillerin endekslenmesinin arama motoru sonuçlarında bir miktar rol oynadığını söylese de, bu açıkça tanımlanmamıştır. Arama motorlarının sosyal medya platformlarınızı sıralayıp sıralamadığının mevcut durumu ne olursa olsun, arama motorları sürekli geliştiği için hala sosyal pazarlama için SEO’ya odaklanmanız gerekir. Gelecekte Instagram hesabınız dizine eklenmiş olabilir, o zaman neden bu zaman geldiğinde hazırlandığınızdan emin olmak için Instagram’daki SEO’yu artırmak için bu altı yolu kullanmıyorsunuz?

Bu altı stratejinin her biri başlatıldığında, Instagram hesabınıza uygun SEO için kolayca ince ayar yapabilmeniz gerekir. Takipçilerinizin, erişiminizin ve katılımınızın arttığını hızlı bir şekilde göreceksiniz, çünkü Instagram hesabınızı sosyal pazarlama için optimize etmek için zaman ayırdınız. Sosyal pazarlamanın tamamen ilgili metni, hashtag’leri ve bu durumda fotoğrafçılığı bir hikaye anlatmakla ilgili olduğunu unutmayın. Markanızın hikayesi Instagram’da ne kadar cazip ve yaratıcıysa, bu sosyal ağ platformunda erişiminizi artırma olasılığı o kadar yüksektir. Instagram feed’inizde tutarlılığın ve düzenli güncellemenin bu sosyal medya arenasında başarının anahtarları olacağını unutmayın.

Opencart Instagram Modülü Nedir, Nasıl Kullanılır?

Şu anda, bir OpenCart Instagram modülü, herhangi bir çevrimiçi mağaza için menü, logo veya sepeti gibi bir zorunluluktur. OpenCart Instagram modülü Elfsight Apps tarafından sağlanır. Elfsight Apps, web sitenizin işlevselliğini kullanıcı dostu kullanıcı arayüzü ve kod gerektirmeyen beceri ile güçlendiren uygulamalara sahip bulut tabanlı bir hizmettir. Bu uygulama, ikisini birbirine bağlayan OpenCart siteniz ve Elfsight Apps Hizmeti arasında bir köprüdür. Elfsight Uygulamalarında yapılandırdığınız widget’ı alır ve doğrudan web sitenizde görüntüler.

Instagram’da Nasıl Backlinks Alırsınız?

Instagram yayınlarına bir bağlantı ekleyemediğiniz için yalnızca Instagram profil sekmesinden geri alabilirsiniz. Bu yöntem kişisel bir hesap veya işletme hesabı üzerinde çalışacaktır. Bitly URL kısaltmasını açın ve web sitesi URL’nizi spamlamaktan korumak için web sitenizin bağlantısını kısaltın. Aşağıdaki adımları izleyerek, web siteniz için bir geri bağlantı da oluşturabilirsiniz.

1. Adım; Kısa Bağlantı

Bitly URL kısaltmasını açın ve web sitesi URL’nizi spamlamaktan korumak için web sitenizin bağlantısını kısaltın.

2. Adım; Instagram Profil Sekmesini açın

Instagram profili sekmesini açın ve “Profili Düzenle” bölümüne gidin. Ardından, web sitenize kısa linkinizi web sitesi alanına koyun veya bağlantıyı kısaltmak yerine web sitenizin URL’sini kullanmak istiyorsanız 1. Adımı atlayın.

Adım 3. Kaydet ve Bitti

Gönder düğmesine tıkladığınızda web siteniz bir veya iki hafta içinde taranacaktır.

Instagram Backlink’in Faydaları

Instagram’ın 99 puanında DA (Alan Adı) olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Instagram, herhangi bir backlink için en iyi sosyal medya sayfasıdır. Buradan bir Instagram backlinks alırsanız, web sitenizin büyümesini kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Ayrıca, Instagram yayınlarınızın tamamında web sitesi hedefli anahtar kelimelerinizi kullanın. Bu aynı zamanda web sitenizin SEO artırmak için yardımcı olacaktır. Instagram’ın birçok yayınının Google SERP’de (Arama Motoru Sonuç Sayfası) sıralandığını neden sık sık görüyorsunuz? Instagram yayınlarınızda ve tüm kişisel alanlarınızda web sitenize odaklanmış anahtar kelimelerinizin çoğunu kullanarak kişisel markanızı oluşturabilirsiniz. Ve siz web sitenizi büyüyen bir markaya büyütmenin faydalarını biliyorsunuz. Ayrıca, günlük kimliğinizi web sitenizle ilgili Instagram kimliğinizde paylaşmaya çalışın. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir