PrestaShop Seo

PrestaShop Seo

PrestaShop, bulutta veya kendi kendine barındırma yoluyla mağaza çalıştırmak için kullanabileceğiniz son derece zengin, ücretsiz, açık kaynaklı bir e-ticaret çözümüdür. Şu anda dünya çapında 270.000’den fazla mağaza tarafından kullanılmaktadır ve 65 farklı dilde mevcuttur. Bir mağazayı başlatmak biraz zaman alsa da, platformun sunduklarından çok etkilenebilirsiniz.

PrestaShop’un iş modeli, isteğe bağlı ek özellikler ve temalar da dahil olmak üzere ticari ortaklar için müşteri tabanına hizmet satmaya dayanır. Bu, çevrimiçi olarak dijital veya fiziksel ürünler satmakla ilgilenen herkes için gelişmiş bir e-ticaret seçeneği sunmasına izin veriyor gibi görünüyor.

PrestaShop’un kullanımı oldukça kolaydır, alışveriş yapanlara güçlü bir şekilde yanıt veren bir mağaza arayüzü sağlar, kapsamlı bir özellik kümesi sunar ve ücretsizdir. Prestashop Türkçe modülü de bulunmaktadır.

Pretashop Seo Nasıl Yapılır?

Yeni başlayan bir girişimci gelecekteki işleri için hangi e-ticaret çözümünün en iyi olacağını nasıl belirleyebilir? İnternetteki incelemelere, arkadaşlarının ve rakiplerinin puanlarına veya görüşlerine güvenebilir. Bu şekilde tüccar zihnini hızlı bir hale getirecek, ancak çoğunlukla öznel görüşlere dayandıracaktır. Bu durumda en iyi yöntem, çeşitli e-ticaret platformlarının özelliklerinin dürüst ve çok katlı bir karşılaştırmasıdır.

Arama motoru optimizasyonunun temel amacı, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının bir web sitesinin içeriğini daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktır. Google’ın siteleri site hızı, kullanılan anahtar kelimeler, sitede geçirilen süre vb. Gibi parametrelere göre sıraladığını düşünerek, SEO PrestaShop’unuzu mümkün olduğunca optimize etmek uygundur. Web siteniz ne kadar kullanıcı dostu ve ne kadar orijinal içerik barındırırsa, Google’dan o kadar yüksek sıralama alır.

SEO kontrol listenize kesinlikle dahil edilmesi gereken en gerekli PrestaShop SEO ipuçlarını sizler için derledik.

Stratejik SEO anahtar kelimeleri seçin

Google’ın sizi üst sıralara çıkarmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri doğru anahtar kelimeleri kullanmaktır. Popüler anahtar kelimeleri tanımlamanın en iyi yolu, Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Google Arama Trendleri gibi araçları kullanmaktır.

Uygun SEO meta etiketleri oluşturma

Meta veriler, web tarayıcılarının sitenizi doğru şekilde dizine eklemesine yardımcı olmak için kullanılır. Meta başlıklar ve meta açıklamalar çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Önerilen uzunluk yaklaşık 200 karakterdir. Ayrıca, meta verilerinizin anahtar kelimelerle boğulmadığından emin olun, aksi takdirde Google konumlarınızı düşürebilir.

PrestaShop SEO açıklamaları

Google, ilk arama sonucu konumlarında yinelenen içeriğe sahip sayfaların görüntülenmesini tercih etmez. Bu nedenle, bilgilendirici ve orijinal ürün açıklamaları oluşturmaya çalışmalı ve üreticileriniz tarafından sağlananları, diğer birçok sitede de görünebileceklerinden kullanmaktan kaçınmalısınız.

SEO dostu URL’ler ayarlama

Kolay URL’ler, bir müşterinin uygun şekilde bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi için doğru kategori ve ürün adlarını içeren bağlantılardır. Düşmanca URL’ler, bir müşteriye bağlantının hedefi hakkında herhangi bir bilgi veren bir sayı ve kelime karışımından oluşur.

Standart URL’lere yönlendirmeyi de etkinleştirebilirsiniz – bunlar orijinal URL’lerdir, bu nedenle sitenizde yinelenen URL’ler olması durumunda bir kullanıcı orijinal URL’ye yönlendirilir. Ayarları bulmak için, rfom PrestaShop admin Tercihler => SEO ve URL’lere gidin.

PrestaShop’u hızlandırın

İstatistiklere göre, ortalama bir kullanıcı bir sayfanın 3 saniyeden fazla yüklenmemesini bekler. Bu nedenle, sitenizin daha hızlı çalışması için mümkün olan tüm önlemleri almanız gerekir. Örneğin, Birleştir, Sıkıştır, Önbellek (CCC) yapılandırın; görüntüleri JPEG, PNG veya GIF gibi en çok desteklenen biçimlerde yükleyin; yönlendirmeleri kullanmaktan kaçının. Ayrıca, yerel sunucuya bağlantı sağlayan ve oradan veri alan bir içerik dağıtım ağı (CDN) alabilirsiniz.

PrestaShop site haritası oluştur

XML site haritası, web sitenizin belirli sayfalarına ulaşmak ve dizine eklemek için web tarayıcılarında gezinmek için kullanılan bir dosyadır. Ayrıca botlara bu sayfaların ne sıklıkta kontrol edilmesi gerektiğini bildirir.  Web tarayıcılarına sitenizi nasıl izleyeceğiniz ve dizine ekleyeceğiniz konusunda talimat veren robots.txt dosyasını da kullanmanız önerilir.

Prestashop b2b nedir?

Prestashop modülü, farklı uluslararası konumlardan profesyonellerle çalışan B2B işi ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu modül, vergi gruplarınıza hangi müşteri gruplarının uygulanacağını seçmenizi sağlar. Aynı zamanda Prestashop B2b ile;

  • Pazarlık yapmak
  • Ürünü sorabilme özelliği stokta yok bilgisi verebilme
  • Ek özellikler talep edebilme
  • Teklifi bir siparişe dönüştürme
  • Ürün güncellemeleri için abone olunmasını sağlama
  • İlgili ürünler kullanıcılara neye ihtiyaç duyabileceklerini veya istediklerini hatırlatma
  • Uyumlu veya benzer ürünleri görme imkanı
  • İlgili ürünleri anında alışveriş sepetine ekleyebilme gibi birçok özellikten de yararlanabilmenizi mümkün kılar.

Prestashop Ödeme Yöntemleri Entegrasyonu

Tamamı açık kaynak kodlu ücretsiz Prestashop sanal pos modülünü e-ticaret sitenizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Türkiye’de güvenli ödeme kurumları olan Pay Tr ve İyzico Prestashop ile çalışmaktadır. Paytr prestashop – iyzico prestashop modülleri ile e-ticarette müşterilerinize ödeme seçenekleri sunabilirsiniz.

Sitenizi sosyal medyaya entegre edin

Mağazanızın çok sayıda abonesi olan bir Facebook veya YouTube profili size birçok yeni ziyaretçi getirebilir ve sitenizi daha popüler hale getirebilir. Bu yüzden sitenizi sosyal medya profillerine bağlamanız gerekir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bu profiller üzerinde paylaşmayı etkinleştirmek de harika bir fikir olacaktır.

Yapısal veri işaretlemesini ayarlama

Zengin snippet’ler olarak da bilinen yapılandırılmış veriler, meta başlığın ve meta açıklamanın yanında yer alan ek bilgilerdir. Bizim durumumuzda bu bazı önemli ürün bilgileridir (örneğin derecelendirme, fiyat, para birimi vb.). Zengin snippet’ler, hem web tarayıcılarının hem de kullanıcıların sayfanızın içeriğini daha iyi anlamasına ve arama sonuçlarında iyi sunulmuş görünmesine yardımcı olabilir.

Sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirin

Çok ekranlı web araması kullanıcılar tarafından öncelikli hale gelir. Bu nedenle, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak konumlarınızı daha yüksek hale getirebilir. Sayfa boyutlarınızı, kullanıcıların yatay olarak kaydırmak zorunda kalmayacak şekilde ayarlayın. Ayrıca, görüntülerin ve düğmelerin boyutunu azalttığınızdan ve metni zum yapmadan okunabilir yaptığınızdan emin olun.

PrestaShop mu Opencart mı?

Makalemizin son bölümünde Presta shop mu opancart mı sorusunun cevabına odaklandık. Öncelikle iki e-ticaret çözümünü de  iyi anlamak ve artı ve eksikleri değerlendirmek gerekir.

PrestaShop, 2005 yılında yayınlanan bir Fransız e-ticaret platformudur. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu, PHP programlama dilinde yazılmıştır ve Smarty Template Engine üzerinde çalışır. PrestaShop, Unix, Linux veya Windows işletim sistemleriyle uyumludur. Şu anda, PrestaShop’ta çalışan küresel mağaza sayısı 270.000’i geçmiştir.  PrestaShop popülaritesinin sırrı nedir? Her şeyden önce, çok ölçeklenebilir, yani küçük işletmeler ve orta ve büyük ölçekli e-ticaret girişimleri için başarıyla uyarlanabilir. Aynı zamanda PrestaShop, kullanıcıları ne kadar basit ve sezgisel olduğu konusunda kazanır. Bahsetmeye değer bir diğer önemli avantaj, bir yönetici panelinden birden fazla mağaza yönetme yeteneğidir. OpenCart ise daha yeni bir e-ticaret uygulamasıdır ve  on yıl önce Daniel Kerr tarafından oluşturulan, kendi kendine barındırılan bir e-ticaret çözümüdür. HTML bileşenleri ve MySQL veritabanı ile PHP programlama dilinde yazılmıştır ve Windows ve Mac tarafından desteklenmektedir. OpenCart’ın istatistiklerine göre, şu anda bu e-ticaret çözümü üzerinde çalışan 310.000 çevrimiçi mağaza var. Opencart, oldukça basit bir e-ticaret işlevlerine sahip bir çözümdür, ancak bu, tüccarlar, özellikle de çevrimiçi işlerini ilk kez başlatanlar için bu kadar çekici kılmasının nedenidir. OpenCart’ın bir diğer etkileyici avantajı ömür boyu ücretsiz destek ve ücretsiz yazılım güncellemesidir. Ancak, ürünleri ve kategorileri yönetmekten ve siparişleri işlemekten daha gelişmiş özelliklere ihtiyacınız varsa, bunun için uygun bir uzantı bulmanız gerekir.

Kısacası her iki çözümü görmek ve hangisinin daha çok işinize yarayacağını analiz etmek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir