Sosyal Medya SEO Teknikleri

Sosyal Medya SEO Teknikleri

Milyarlarca insan günlük olarak sosyal medya platformlarını kontrol ederken, sosyal medya pazarlamasının dünyayı fırtınaya sürükleyen gelişen bir dijital reklamcılık biçimi olması hiç de şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, sosyal medya pazarlamasına zaman, para ve çaba harcarken kısa bir yolculuk olmadığını bilmek gerekir. SEO teknikleri, tabanınızı genişletmek, daha fazla katılım kazanmak ve kârınızı artırmak için dijital pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Sosyal Medya yönetim ajansları,bu konu hakkında yardım alabileceğiniz profesyonel çözümlerdir.

Web sitenizdeki SEO tekniklerinizi optimize ederken, aynı teknikler sosyal medya yayınlarınız için de geçerlidir. Google’ın algoritmaları, ister harici bir siteden isterse bir sosyal medya platformundan olsun, her zaman en iyi içeriği bulmanın birleşik bir yoluna sahip olacaktır. Sosyal medya pazarlamacılığınızı arttırmak istiyorsanız, denemeniz gereken en iyi yedi ileri SEO tekniğini sizler için derledik.

1) Frekans veya Kalite Odaklı Olun

Arama motorlarında blog web sitelerini ilk sıralayan bir SEO trendi, yazıların sıklığıdır. Elbette, Google bloğunuzu, web sitenizi haftalarca etkin değil olarak görürse, sizi değersiz bir site olarak görür. Sosyal medya SEO benzer şekilde çalışır. Sosyal medya platformlarınızda sık sık içerik yayınlayabiliyorsanız, insanların günlük olarak bekleyecekleri bir şey olacaktır. Ancak, kaliteye de odaklanmak her zaman önemlidir. Günlük olarak sosyal medyada ilgi çekici içerik yayınlayın veya hedeflerinize ulaşmak için haftada birkaç kez yüksek kaliteli içerik yayınlayın.

2) Anahtar Kelimeler İle Stratejik Olun

Anahtar kelimeler hala algoritmaların değerlendirdiği baskın faktörlerden biridir. Bloglarınızda veya içeriğinizde yaptığınız sayfa içi SEO stratejilerinin hala sosyal medya pazarlaması için geçerli olduğunu unutmayın. H1, h2 ve meta etiketlerinizi optimize edin. Blog gönderiyorsanız, doğru alt başlıkları kullandığınızdan ve anahtar kelimeleri doldurmadan uygun şekilde dağıttığınızdan emin olun. Daha da önemlisi, doğru anahtar kelimeleri kullanmıyorsanız arama motorları sizi sıralamaz.

Her şeyden önce, alıcı kişiliğinizi düşünün ve arama motorlarında yazdıkları olası anahtar kelimeleri belirleyin. İkinci olarak, rakiplerinizin sosyal medya platformlarını ziyaret edin ve en yüksek etkileşime sahip yayınlar için keşfe çıkın, bu yayınlardan yararlı anahtar kelimeler seçmeyi deneyin.

Üçüncü olarak, uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmaya çalışın. En düşük arama hacimlerine sahip olabilirler, ancak daha az rekabetçi oldukları için sıralama yapmak zahmetsizdir.

Son fakat aynı derecede önemli olarak, her zaman anahtar kelime araştırması yapmamak için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. Anahtar kelime arama hacimlerini, belirli anahtar kelimeler için reklam verenlerin ne kadar ödediğini, anahtar kelime rekabetini, benzer anahtar kelimeleri ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz.

3) Görsel Olarak Destekleyen Görüntüleri Entegre Edin

Sosyal medya güçlü bir araçtır. Yüksek kaliteli cazip görüntülerle sunulduğunda insanların duygularını kışkırtır ve herkesin merakını cezbeder. Sosyal medya yayınlarınızda birincil hedefiniz olarak düşünün. Sosyal medyadaki görüntüler için başka gelişmiş SEO teknikleri var:

 •  Görüntüleri her sosyal medya kanalına uygun mükemmel boyutlara göre yeniden boyutlandırın.
 •  Alternatif metin, dosya adı ve başlıktaki anahtar kelimeleri kullanın.
 •  Mobil uyumlu hale getirmek için makul bir görüntü boyutu kullanın.
 •  Fotoğraf paylaşımını resimlerinize ve yayınlarınıza dahil edin.

4) Marka Farkındalığını Ön Plana Çıkarın

Sosyal medya içeriği yayınlarken hedeflerinizi her zaman hatırlayın. İster takip ister satışlarınızı artırın, ister markanızla ilişki kurmanın bir yolu, kuruluşunuzu, geçmişinizi, hikayenizi ve genel markanızı yaymaktır. İnsanlar sadece gözleriyle değil, aynı zamanda duygularıyla da alışveriş yaparlar. Bir marka hikayesi veya misyonu eklemek, bir ürün veya hizmet satıyorsanız satın alma kararları üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Markanızı internette en çok arananlar arasında olmasını sağlamak adına Sosyal Medya Ajansı ile çalışıyor olmanız önemlidir.

5) Son Seo Eğilimlerini Takip Edin

Sosyal medya içeriğinizi olumsuz etkileyebilecek SEO güncellemelerinden bazıları aşırı reklamlar, pop-up’lar ve büyük yer paylaşımları, düşük otorite sitelerine birçok geri dönüş, kısa biçimli içerik ve daha fazlasıdır. Dijital bir pazarlamacı veya girişimci olarak, her zaman yeni sosyal medya ve Google SEO trendlerinin oyunun önünde kalması için her zaman beklemek şarttır.

6) Tüm Sosyal Medya Platformları Arasındaki Interlink Yazıları

Herkesin sosyal medya tercihi vardır. Tıpkı web sitesi içeriğinizdeki harici ve dahili bağlantılara nasıl bağlandığınız gibi, aynısını tüm sosyal medya yayınlarınız için de yapmanız gerekir. İnsanların birinden diğerine gitmesini kolaylaştırmak için yayınınızı başka bir sosyal medya ağına bağlayın.

Tüm kanallar arasında bağlantı kurmanın dört avantajı şunlardır:

Mevcut bir kitleyi koruyabilir, erişiminizi genişletebilir ve yeni takipçileri büyüleyebilir, Bugünlerde takipçiler satın almak bile mümkün.

 • Çok zaman kazanılır
 • Büyük pozlama elde edilir
 • Sosyal medya varlığını arttırır.

7) Yayınlarınızı Çeşitlendirin

Tüm yumurtalarınızı asla tek bir sepete koymayın. Her bir kişiliğe hitap etmek için sosyal medya yayınlarını çeşitlendirmek her zaman daha iyidir. Sosyal medyada ne yayınlayacağınıza dair bir kural yoktur. Bazen en yaratıcı olanlar daha fazla beğeni veya paylaşım alır.

Bununla birlikte, kanıtlanmış ve test edilmiş birkaç sosyal medya içeriği vardır. İşte en yüksek katılımı olan bazıları:

 •  Zekâ ve mizah kullanma
 • Etkileşimli içerik
 • Güçlü olumlu, duygusal içerik
 •  İnfografikler
 • Eğitim mesajları
 • Haber değeri taşıyan içerik
 • Listeler, nasıl yapılır mesajları, neden ve hangi yayınlar gibi formatlardaki bilgilendirici yayınlar

Sosyal Medya SEO Teknikleri’nde Son Söz

Sosyal Medya SEO Teknikleri açısından sosyal medyada görünür olmak etkileşim ve etiketlerin doğru kullanımı ile ilgilidir. Doğru reklam kanallarını kullanmak etkileşimi arttırır konuyla alakalı popüler etiket kullanımı yeni müşteriler bulmanızı sağlar. Sosyal medya gönderilerinizin paylaşılabilir ve ilgi çekici olmasını sağlamak gerekir. Çekiliş etkileşimi arttıran güzel bir yöntemdir. Twitter , Youtube ve facebook aramalarında anahtar kelimelere göre sonuç çıkartabiliyor o yüzden yazılarınızda da aranan kelimeleri kullanmak sizi müşteriye ulaştırır. Instagram ise etiket ve kullanıcı ismine göre sonuç çıkarmaktadır o yüzden kullanıcı isminizde anahtar kelime olması önemlidir. Görsel ve videolarınızın altyazıları konuyu öz kısa anlatmalı ve anahtar kelimeleri içermelidir. Facebook ve Insgram üzeriden sadece Yazı Paylaşımları önerilmez yazılarınızı görseller ile desteklemelisiniz. Twitter’da ise yazılar biraz daha ön plandadır. Sosyal medya pazarlaması zorlu bir savaştır. Çünkü SEO eğilimleri insanların zihinleri gibidir – kararsız ve şaşkındırlar. Ancak bu yedi SEO tekniğiyle, aşağıdakileri beklediğinizden daha hızlı kazanacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir