Twitter SEO

Twitter SEO

2015 yılında Google ve Twitter, Google’ın Twitter’ın “fire hose” adlı bilgi akışına tam olarak eriştiği bir ortaklık kurdu. Google, bilgileri hızlı bir şekilde bulmakla ilgilidir ve Twitter da hızla en iyi bilgi kaynağı haline gelmiştir. SEO’nuzu geliştirmek için Twitter’ı kullanarak bu ortaklıktan yararlanabilirsiniz.

Dakikada 300.000’den fazla tweet ile insanlar düzenli olarak Twitter’dan bir şeyler duyuyorlar. Belirli bir şeyi ararken SERP’lerde gösterilen tweet’leri veya Twitter hesaplarını gördüğünüzden eminiz. Twitter hesabınızı SEO için optimize etmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını bu yüzden sizler için derledik.

Tweetlerde anahtar kelimeler kullanın

SEO pazarlamacıları olarak hepimiz anahtar kelimelerin önemini biliyoruz. Twitter kelime sınırı olan 140 karakterin tümünü avantajınıza kullanın ve tweet attığınız şeyle uyumluysa web sitenizin anahtar kelimelerini entegre etmeye çalışın. Bu, tweet’inizin insanların aradığı konular için arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olabilir. Daha önce duyduğunuz gibi, anahtar kelimeler kullanırken müşteri gibi düşünün. Bir müşterinin kullanıyor olabileceği ifadesini kullanmaya çalışın. Anahtar kelimelerinizi her zaman hashtag’lere dönüştürebilir veya trend olan hashtag’leri mesajınıza entegre edebilirsiniz. Bu anlamda twitter hashtag oldukça önem kazanmaktadır.

Hesap bilgilerinizi optimize edin

Çoğu Twitter kullanıcısı, adlarında yazarak Twitter’da bir iş bulmaya çalıştıkları bu sorunu yaşadılar, ancak sapları tamamen ilgisiz bir şey haline geldi. İşletme adınızı veya bazı varyasyonlarını ele almaya çalışın. Google ve hatta diğer kullanıcılar bunun spam içerikli göründüğünü düşündüğü için çok fazla sayı kullanmayın. Kullanıcı adınız resmi işletme adı ve fotoğraf logonuz olmalıdır. Biyografinizi alakalı işletme bilgilerini içerecek şekilde güncelleyin ve hatta anahtar kelimeleri entegre edebilirsiniz. Son profil ipucu: Her zaman web sitenizdeki veya blogunuzdaki profil bağlantınız olarak daha fazla ziyaretçi getirebilecek bir bağlantı kullanın. Tüm doğru bilgilerinizi içeren bir Twitter hesabına sahip olmak, doğrulamanıza yardımcı olabilir. Buna karşılık, bu aramada daha sık görünmenize yardımcı olabilir.

Web sitenizdeki bağlantıları yalnızca tweetlemeyin

Bu, Google’a spam gibi de görünebilir. Bu, sizinle ilgiliyse içeriklerini yeniden tweetleyerek başkalarına yardım etmek anlamına gelir. Bu, daha çeşitli içerikler elde etmenize yardımcı olur ve uzun vadede bazı retweet’ler almanıza yardımcı olabilir. Retweet’ler Twitter başarısının anahtarıdır.

Tweetlerinizin yeniden okunabilir olduğundan emin olun

Buna yazım denetimi ve okunabilirlik de dahildir. Daha fazla tweet atmak için tweet’lerinizi 120 karakter civarında tutmaya çalışın. Karakter alanınızı en üst düzeye çıkarmak için bit.ly gibi URL kısaltıcıları kullanın. Sadece bir bağlantıyı tweetlemeyin ve hiçbir şey söylemeyin, kelimeler üzerinde kısa bir mesaj veya esprili bir oyun yazın. Twitter, markanızın özünü ortaya çıkarmak ve müşterilerle etkileşim kurmak için bir platformdur. Her tweet önemlidir.

Hashtagleri Kullanmak

Hangi hashtag’leri kullandıklarını görmek için Twitter’daki başlıca etkileyicileri yani influncer’ları takip etmeye başlayın. Bu, hashtag izleme araçlarının size yardımcı olabileceği yerdir. Örneğin, Twitonomy size hedef etkileyicilerinizin kullandığı ilk on hashtag’in bir listesini sağlayacaktır. Bir başka süper havalı araç, anahtar kelimenizle alakalı en iyi 10 hashtag’i ortaya çıkaran Hashtagify’dır. Ayrıca hashtag’in popülaritesinin ne olduğunu söyler ve hatta bu hashtag’i kullanan etkileyicilerin bir listesini sağlar. Şimdi, tweet’lerinizi büyük hashtag’leriniz için optimize etmenin önemi ne olursa olsun, bunları tek bir gönderi için fazla kullanmayın. Bu çok spam gibi görünebilir ve takipçilerinizin çoğunu geri çevirebilir. Bunun yerine, en alakalı birkaç hashtag’e odaklanın (ideal olarak, tweet başına 3 hashtag’e kadar). Kitlelerinizle etkileşimde bulunup bulunmadığını anlamak için hashtag’lerinizi analiz etmek de iyi bir fikirdir. Twitter Analytics iyi başlangıç noktanız olabilir.

Tweetlere Video ve Resim Ekleme

Twitter’da yapılan araştırmalara göre, resimli tweet’lerin resimsiz olanlardan % 150 daha fazla retweet aldığını vurgulandı. Açıkçası, Twitter görsel paylaşımı kullanmak müşteri katılımı ve dönüşümlerinde temel bir rol oynar. Elbette, sadece komik olduğu için rastgele bir resim veya video göndermemelisiniz. Aksine, görsel içeriğinizin her zaman alakalı, ilgi çekici ve kaliteli olduğundan emin olun. Aynı şey videolar için de geçerli. Bir başka araştırmaya göre, Twitter kullanıcılarının % 80’inden fazlası platformda video izliyor. Bu nedenle, yeni ürün, hizmet veya markanızı tanıtmak için bir sonraki tweet’inize kısa bir video göndererek marka bilinirliğini önemli ölçüde artırabilir, katılımı artırabilir ve daha fazla insana sitenizi ziyaret etmeleri için ilham verebilirsiniz.

Twitter kullanıcı adınızı web sitenize ekleyin

Çoğu saygın markanın günümüzde web sitelerinde tüm sosyal medya işlemlerine sahip olduğunu biliyoruz. Bunu yapmanın en kolay ve en temiz yolu, diğer sosyal medya düğmeleriyle birlikte bir Twitter düğmesi eklemektir. Bu, müşterilere Twitter’ınıza erişmenin kolay ve görsel bir yolunu sunar ve web sitenizi hesabınıza bağlar. Twitter’ın analizlerini sık sık kontrol etmek size en çok beğenilen, yeniden tweetlenen ve etkileyici tweet’leriniz hakkında bir fikir verecektir. Bu, takipçileri ve web sitenize gelen trafiği artırabilecek SEO dostu tweet’ler oluşturmaya devam etmenize yardımcı olacaktır.

Türkiye’deki Twitter Kullanımı

Ocak 2020’de yapılan bir araştırmaya göre Türkiye İnternet kullanım istatistiklerine baktığımızda genel kullanıcı sayısı toplamda 62 milyon, Türkiye nüfusunun %74’ü anlamına geliyor. İnternet kullanıcıları günde ortalama olarak 7,5 saat İnternet’te vakit geçirmektedir. Twitter’in Türkiye’de kullanım oranı,Youtube, Instagram, WhatsApp, Facebook’tan sonra beşinci sıradadır. Türkiye’de genel kullanıcı sayısının 62 milyon olduğunu bildiğimize göre,  Twitter’in  7 milyon 820 bin Türk kullanıcıya sahip. Bu da neredeyse her 9 kişiden birinin Twitter kullanıcısı olduğunu göstermekte. Bu yüzden işletmeler için twitter önemi diğer sosyal medya mecralarından farklıdır. Türkiye’de 2018 yılında günlük ortalama 7 milyon tweet atılırken, bu tweetlerin yüzde 59’u olumsuz, yüzde 41 ise olumlu içerik olarak göze çarpıyor. Twitter sektör trendlerinde ilk sıraları bilişim ve teknoloji alırken, tekstil, sigorta ve bankacılık diğer sıraları paylaşıyor. Twitter’i en çok kullanan şehirler ise İstanbul, Ankara ve İzmir olarak sıralanıyor.  Twitter’i cinsiyet odaklı incelediğimizde ise Türkiye genelindeki Twitter kullanıcılarının yüzde 40’ını ise kadın kullanıcılar, yüzde 60’ını erkekler, oluşturmakta. Twitter reklamı için bu analizleri de göz önünde bulundurulması doğru kullanıcılara ulaşmak için önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir