WooCommerce SEO

WooCommerce SEO

WooCommerce SEO

WooCommerce mağazanız SEO dostu mu? Arama motorlarında görünürlülüğünü üst düzeye çıkarmak için E-ticaret sitenize tüm optimizasyon SEO tekniklerinden yararlanabiliyor musunuz? E-ticaret ile online hizmet ve ürün satmak harika bir iştir. İnternet dünyasında yapmanız gereken şey tek şey bir WooCommerce sitesi oluşturmak, ürün eklemek ve satış yapmaya başlamaktır. Gerçek dünyadan farklı bir hikayeniz olur. E-Ticaret alanı oldukça rekabetçidir. Google’daki en iyi konumlardan biri için yarışan yüzlerce e-ticaret mağazası var ve sadece birkaçı reklamcılık için bir servet harcamadan satış yapmayı başarıyor. Onların sırrı nedir?  Bu yazıda, WooCommerce SEO çalışmasını nasıl tamamen yeni bir seviyeye taşıyacağınızı öğreneceksiniz. WooCommerce’ı nasıl optimize edeceğinizi ve işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeler için sıralamayı nasıl başlatacağınızı adım adım anlatalım.

WooCommerce SEO Dostu mu?

WooCommerce hakkında çok popüler bir soru ile başlamak gerekiyor. WooCommerce SEO dostu mu? WooCommerce’in SEO dostu olduğunu söylediğimizde, Woocommerce SEO uzmanı tarafından bir web sitesini optimize etmek için ancak WordPress SEO Uzmanı veya Woocomerce uzmanı tarafından kullanılabilen yerleşik bazı SEO özelliklerine sahip olduğunu kastediyoruz. WooCommerce, Shopify gibi bağımsız bir platform değil, çalışması için WordPress’e ihtiyaç duyan bir eklentidir. WordPress seo eklentisi belki de SEO dostu CMS ve WooCommerce bu SEO işlevlerinin çoğunu devralır. Yine de, bir WooCommerce mağazasını site yapınızdan, ürünlerinizden, kategorilerinizden, etiketlerinizden, şemalarınızdan ve daha pek çok şeyden başlayarak tamamen optimize etmek için çok fazla iş yapmanız gerekir.

WooCommerce SEO Nasıl Yapılır?

WooCommerce Online mağazanızı takip etmek ve tamamen optimize etmek için en iyi WooCommerce SEO ipuçlarının listesi:

 • Ürün Sayfası Başlıklarınızı Optimize Edin.
 • Tüm ürünlere SEO Meta Açıklamaları ekleyin.
 • SEO Dostu Ürün URL’leri Oluşturun.
 • Ürünü optimize et H1 Etiketi
 • Ürün içeriğini optimize etme
 • Ürün resimlerini ve videolarını optimize edin.
 • Mağaza Yapınızı Optimize Edin.
 • SEO Kategori Sayfalarınızı bir site haritasını optimize edin ve Google’a gönderin.
 • WooCommerce Şemalarını ve Yapısal Verileri Kontrol Edin
 • WooCommerce’ı hızlandırın
 • Mobil kullanım kolaylığı
 • WooCommerce Mağazanızı Tanıtın

Ürün sayfaları sitenizin en önemli sayfalarıdır ve bunlar aramada daha üst sıralarda yer almak istediğiniz sayfalardır.

Ürün Sayfası Başlıklarınızı Optimize Edin

Sayfa başlıklarınızı optimize ederek başlayın. Bir ürün sayfasının <title> </title> etiketine yazdıklarınız arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) gösterilir ve tarayıcıların okuduğu ilk öğedir. Hayatınızı kolaylaştırmak için yoast seo woocommerce eklentisinin ücretsiz sürümünü yüklemeniz gerekir. Bu, tüm ürün sayfalarınıza, başlıkları, meta açıklamaları ve bilgi bilgilerini optimize edebileceğiniz bir bölüm ekleyecektir. Ürün başlığını değiştirmek için WooCommerce web sitenize giriş yapın, bir ürünü düzenleyin ve Yoast SEO bölümüne gidin ve SEO Başlığını arayın (görmek için Snippet Önizlemesi’ni tıklamanız gerekebilir).

SEO Anahtar Kelimeleri Dahil Edin – Bir başlık oluşturmadan önce, anahtar kelime araştırmanızı yapın ve ürün sayfalarınızın her birinin sıralanmasını istediğiniz SEO anahtar kelimelerini belirleyin. wordpress anahtar kelime ekleme, işlemindeki gibi düşünerek hareket edin. Ardından, bu anahtar kelimeleri Google’da arayarak başlık oluşturmada fikir sahibi olun.

Alan adınızı başlığın sağında tutun – Alan adınızı veya marka adınızı bir ürün başlığına eklemek yaygındır, ancak başlığın sağ tarafında tutmak daha iyidir. Başlık, ürün adı, özellikleri ve avantajları olan en önemli mesajla başlatın ve site adınızı sonda tutun.

Tüm ürünlere SEO Meta Açıklamaları ekleyin

Ürün başlıklarına dikkat etmenin yanı sıra, tüm ürünleriniz için özel meta açıklamalar da sağlamanız gerekir. WooCommerce’de bir ürünü düzenlerken Yoast SEO eklentisinin META DESCRIPTION kutusunu doldurarak bunu yapabilirsiniz.

Ürün Meta Açıklamaları 160 karakterden az olmalıdır – Bu, bir arama snippet’inde gösterilen ortalama karakter miktarıdır.

Ürün açıklaması, anahtar kelimeleri ve avantajlarını ekleyin – 160 karakterlik açıklama bölümünü iyi kullanın. Zaten başlıkta olanları tam olarak tekrarlamayın, ancak benzer anahtar kelimeler kullanmaya ve daha fazla fayda sağlamaya çalışın.

SEO Dostu Ürün URL’leri Oluşturun

Dikkatinizi gerektiren başka bir öğe de ürün URL’leridir. Yapılacak ilk şey WordPress SEO ayarlarınızı kontrol etmek ve ürün kalıcı bağlantılarının düzgün yapılandırıldığından emin olmaktır. WordPress yönetici menüsünden AYAR> PERMALİNKLER’i seçin. Aşağıya doğru kaydırın ve ÜRÜN PERMALİNKLERİ bölümünü bulun.

WooCommerce Kalıcı Bağlantı Ayarları

Burası, ürünlerinizin kalıcı bağlantısını tanımlayan yerdir. WooCommerce bir WordPress eklentisi olduğundan ve mevcut WordPress sayfalarıyla herhangi bir çakışmadan kaçınmak için, tüm ürün URL’leriniz benzersiz bir tanımlayıcıyla başlamalıdır. Bu, “ürün” kelimesi veya sattığınız ürün veya hizmetlerle alakalı olduğunu düşündüğünüz başka bir tanımlayıcı olabilir. WordPress seo teknikleri açısındanWooCommerce kurulumunuzun WordPress yayınlarınız, sayfalarınız veya diğer eklentilerinizle çakışma oluşturmamasını sağlamak için WooCommerce mağazanız için aynı modeli takip edebilirsiniz.Ürün kalıcı bağlantı yapısına dikkat etmenin yanı sıra, gerçek ürün URL’lerini, yani ürünlerinizin her birinin URL’sini de optimize etmeniz gerekir.Bunu, bir ürünü DÜZENLEME sırasında ürün kalıcı bağlantısını değiştirerek yapabilirsiniz.

SEO dostu ürünler URL’leri yapmak için bazı yönergeler:

 • URL oluşturan kelimeleri ayırmak için tire (-) kullanın
 • Kısa ve açıklayıcı tutun
 • “Bir”, “” “ve” vb. Gibi durma sözcüklerinden kaçının
 • Anahtar kelimeleri dahil edin
 • Ürün adını ve en önemli özelliklerini ekleyin
 • URL’nin sonunda gereksiz bilgileri saklayın

Ürün H1 Etiketini Optimize Edin

H1 Etiketi, ürün sayfasında gösterilen etikettir. Sayfa başlığıyla aynı veya farklı olabilir. Sayfa başlığının 60 karakter sınırından endişe etmeden ürün hakkında daha fazla bilgi vermek için H1 etiketini kullanabilirsiniz.

Ürün İçeriğini Optimize Edin

Genel olarak e-ticaret web sitelerinin en büyük sorunlarından biri, ürün açıklamalarındaki yinelenen içeriktir. Bu çok büyük bir SEO problemidir, çünkü ürün içeriğiniz benzersiz değilse, Google’a sayfalarınızı sonuçlarda yüksek sıralamaya teşvik etmez. Özellikle Amazon veya diğer büyük çevrimiçi satıcılarla aynı ürün içeriğine sahipseniz, Google’ın ilk sayfasına yakın bir yerde görünme şansınız yoktur. Bu nedenle, aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, tüm ürünleriniz için benzersiz ürün açıklamaları yazmak için mümkün olan en iyi çabayı göstermeniz gerektiğidir. WooCommerce’de bir ürünü düzenlerken, ürün içeriğini ekleyebileceğiniz iki yer vardır: Üst kısım ürünün uzun açıklaması ve alt kısım ürünün kısa açıklamasıdır.

Ürün resimlerini ve videolarını optimize edin

Ürün sayfanıza eklediğiniz ürün kaydırıcısında veya ürün açıklamalarında yer alan tüm resimler SEO için optimize edilmelidir. Görselleri optimize etmek, Google görsel aramada ve aynı zamanda Pinterest aramasında yüksek sıralamalara ulaşma şansınızı artırır. WordPress’in MEDIA işlevini kullanarak WooCommerce’a bir görüntü eklerken bir başlık, ALT Metin, Başlık ve Açıklama belirtme seçeneğiniz vardır.

Video SEO

Videolar, özellikle fiziksel ürünler satmak için çok kullanışlı bir araçtır. Ürün özelliklerini en iyi video görüntüleriyle müşterilere ulaştırırsınız. Ürün açıklaması bölümünüze videolar ekleyebilirsiniz.

Videoları YouTube’a yükleyin

Bir YouTube Kanalı oluşturun ve videolarınızı YouTube’a yükleyin ve ardından WooCommerce’e yerleştirin. WordPress’ten video yüklemek ve akışını yapmak web sitenizi yavaşlatacaktır. En iyi yol, video URL’sini YouTube’dan kopyalayıp yapıştırarak bunları ürün sayfanıza yerleştirmektir. Bu şekilde YouTube aramasından organik trafik alma şansınız da artar.

Mağaza Yapınızı Optimize Edin

Şimdiye kadar, ürünlerinizi optimize etme adımlarından geçtik, ancak mağaza sitenizin yapısını unutmamalısınız. Basit ve iyi düzenlenmiş bir site yapısına sahip olmak, taramayı daha hızlı hale getirir, web sitenizi Google site bağlantıları ve ürün bakımı için uygun hale getirir. WooCommerce site yapınızı optimize etmek zor değil, tek yapmanız gereken, en fazla 3 seviye olan bir Hiyerarşik yapı oluşturun. Kalıcı bağlantı yapınızı (yukarıda açıklandığı gibi) aşağıdaki hiyerarşiye sahip olacak şekilde yapılandırın:

/ products / product_category / product_subcategory (isteğe bağlı) / product

Bu şekilde, ürünlerinizi kategoriler ve isteğe bağlı olarak alt kategoriler halinde düzenleyebilir ve yine de ürünleri ana sayfadan 3 tıklama veya daha kısa sürede erişilebilir yapabilirsiniz.

SEO İçin Optimize Edilmiş Site Yapısı

Menünüzün URL yapısını doğru bir şekilde temsil ettiğinden emin olun. Ana menünüz site yapınızı izlemelidir. Örneğin, alt kategorilere sahip olmayı seçerseniz, üst menünüz ana kategorileri listelemeli ve alt kategorileri görüntülemek için tıklama veya fareyle üzerine gelmelidir. Aynı durum, bir ürün bir alt kategorinin parçasıysa, kırıntı menüsünde gösterilmesi gereken kırıntı izi için de geçerlidir.

Bir kullanıcı site haritası sağlayın

WordPress site haritası oluşturma işi e-ticaret siteleri için çok önemlidir. Site haritası site hiyerarşisini yansıtmalıdır. Kullanıcılar site haritalarını sever ve analizlerinizi kontrol ederseniz, site haritası sayfasının web sitenizin en çok ziyaret edilen sayfalarından biri olduğunu fark edeceksiniz.

SEO Kategori Sayfalarınız

Yukarıda e-ticaret web sitelerinin en büyük sorunlarından birinin yinelenen içerik olduğundan bahsetmiştim ve bu kategori sayfaları için de geçerlidir. E-ticaret dışındaki bir web sitesinden farklı olarak, bir çevrimiçi mağazanın kategori sayfalarına sahip olması gerekir. Kullanılabilirlik açısından çok önemlidirler, ancak SEO’da oynayacakları bir rol de vardır. SEO için optimize edilmiş kategoriler aramada iyi sıralanabilir. WooCommerce, kategoriler söz konusu olduğunda WordPress ile aynı kavramı kullanır. Ürün kategorisi, bir blogun kategori sayfası gibi bir arşiv sayfasıdır. CATEGORY ayarlarını PRODUCTS altında bulabilirsiniz. Varsayılan olarak bir WooCommerce kategorisi, belirli bir kategorideki ürünlerin ürün adını, küçük resmini ve fiyatını gösterir.

Ürün kategorisi sayfalarınızın aramada sıralanmasını istiyorsanız, kategorilerinizi DÜZENLEMEK ve Google’ın belirli kategorinin ne tür ürünleri sattığını anlamasına yardımcı olmak için bazı içerikler (giriş paragrafı) eklemeniz gerekiyorsa bu yeterli değildir. Kategori sayfalarında disk belleği etkinleştirilmişse, alt sayfaların her birinin ana kategori sayfalarını göstermesi için standart bir URL girmeniz gerekir.Bu gelişmiş bir SEO konseptidir ancak endişelenmeyin, Yoast SEO modülünün kurulu olduğundan emin olun ve kurallı URL’leri otomatik olarak ayarlayacaktır.

Bir site haritasını optimize edin ve Google’a gönderin

WooCommerce etkinleştirilmiş bir WordPress web sitesinde çok fazla sayfa var, ancak tüm sayfalar sıralamalar için önemli değil. Örneğin, ‘ödeme’, ‘alışveriş sepeti’, ’sipariş alındı’ ve account hesabım ’sayfalarınızın Google’a gönderilmesine gerek yoktur. WooCommerce SEO optimizasyonunun bir parçası olarak, yalnızca aşağıdaki sayfaları ekleyerek XML site haritanızı optimize etmeniz gerekir: Web siteniz için (ana sayfa, ürün sayfaları, ürün kategorisi sayfaları, blog) önemlidir ve benzersiz içeriğe sahiptir. Bunu yapmak için Yoast SEO’yu kullanabilirsiniz ve hazır olduğunuzda site haritanızı Google’a gönderebilirsiniz.

WooCommerce Şemaları ve Yapısal Veriler

WooCommerce yerleşik şema işaretlemesi için desteğe sahiptir. Bu harika bir haber, çünkü şemalar ve yapılandırılmış veriler, içeriğinizi ve ürünlerinizi arama motorlarına anlayabilecekleri şekilde tanımlamanın en iyi yolları arasındadır. Varsayılan bir WooCommerce yüklemesi (Yüklü Yoast SEO Eklentisi ile), aşağıdaki şemaları sağlar:

 • İnternet sitesi
 • Organizasyon
 • Ürün
 • Yorumlar
 • Görüntüler

İlk adımınız yapılandırılmış veri test aracını açmak ve ana sayfanızı, ürün kategorinizi ve ürün sayfalarınızı kontrol etmektir. Herhangi bir hata veya uyarı yoksa, başka bir şey yapmanız gerekmez. Çoğu durumda bunların hepsi uygulamanız gereken şemalardır. Uyarı durumunda, muhtemelen ürünlerinizi düzenlemeniz ve gerekli bilgileri vermeniz gerekir ve hata durumunda, en iyi çözüm, sorunlara bakmak ve bunları düzeltmek için bir geliştirici kiralamaktır.

WooCommerce’ı hızlandırın

Yükleme hızı, bilinen bir sıralama faktörü ve satışları etkileyebilecek bir faktördür. Birçok çalışma, bir web sitesinin yüklenmesi için geçen süre ile dönüşümler arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermektedir. WooCommerce, WooCommerce destekli web sitelerinin yükleme hızını artırmak için sürekli çaba sarf etmektedir, ancak asla yeterli değildir. WooCommerce sitenizi hızlandırmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Hem WordPress hem de WooCommerce’ın en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.
 • PHP’nizi en son kararlı sürüme yükseltin. Seçenekler için barındırma sağlayıcınıza danışın.
 • Kendi VPS barındırma özelliğiniz olduğundan ve paylaşılan barındırma kullanmadığınızdan emin olun.
 • Çok fazla resminiz varsa, bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanın.
 • Çok fazla eklenti kurmaktan kaçının. Eklentiler harika ancak çok fazla eklenti bir web sitesini yavaşlatabilir.
 • WooCommerce Sistem Durumu Raporunu (WooCommerce> Durum altında bulunur) inceleyin ve önerileri izleyin.
 • WooCommerce ile uyumlu bir önbellek eklentisi kullanın.

Mobil kullanım kolaylığı

WooCommerce web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı, kullandığınız temaya bağlıdır. Bunun WooCommerce çekirdek işlevselliği ile ilgisi yoktur. Bilmeniz gereken önemli olan şey, aramaların % 60’ından fazlasının ve e-Ticaret işlemlerinin büyük çoğunluğunun artık mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildiğidir. Bu, web siteniz mobil uyumlu değilse, değerli SEO trafiği alma veya satış yapma şansınızı en aza indirdiğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, başka bir şey yapmadan önce Google mobil uyumlu testini çalıştırın ve sorunları giderin. Hata yapma, bu adım isteğe bağlı değil zorunludur. Birlikte çalıştığımız birçok WooCommerce mağazası yalnızca masaüstü bilgisayarlar için optimize edildi ve mobil cihazlara özen gösterilmedi. Sonuç olarak, web siteleri mobil uyumluysa, yaptıkları satışların yarısını yapıyorlardı.

WooCommerce Mağazanızı Tanıtın

Teknik ve sayfa SEO’nuz üzerinde çalışmak bulmacanın sadece bir parçasıdır. Rekabetçi “satın alma” anahtar kelimeleri için en üst sıralarda yer almak için sayfa dışı SEO’nuzda çok fazla iş yapmanız gerekir. Sayfa Dışı SEO’nun birçok bölümü vardır:

 • Bağlantı Oluşturma – güvenilir web sitelerinden yüksek kaliteli bağlantılar oluşturma.
 • Marka Tanıtımı – forumlarda ve diğer web sitelerinde insanların markanız hakkında konuşmasını sağlamak.
 • Sosyal Medya Tanıtımı – sosyal medya ağlarında markanız ve ürünleriniz hakkında konuşan bir topluluk oluşturmak.
 • Video Tanıtımı – YouTube’da optimize edilmiş video içeriği yayınlama.

Sayfa Dışı SEO, SEO’nun en zorlu alanlarından biridir ve bir çevrimiçi mağazayı tanıtmanız gerektiğinde daha da zorlaşır. Bunun nedeni, elbette rakibe gitmediğiniz sürece, insanların ürün sayfalarınızla bağlantı kurmasını ve ürünleriniz hakkında sosyal medyada konuşmalarını sağlamanın zor olmasıdır. Bu engelleri aşmanın yollarından biri içerik pazarlaması ve özellikle blog yazımıdır. Bir blog başlatmak, daha fazla trafik ve satışa yol açabilecek arama motorlarında ve sosyal ağlarda gösterimlerinizi artırmak için harika bir yoldur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir