Yandex SEO

Yandex SEO

Google optimizasyonu Rusça konuşan pazarda giderek daha popüler hale geliyor olsa da, içeriğinizi Rusça konuşan kullanıcılar için optimize etmekle ilgileniyorsanız başka bir SEO yaklaşımı daha var: Yandex SEO

Bölgedeki en popüler arama motorlarından biri olan Yandex, Rusya % 60, Beyaz Rusya (Belarus) % 30, Kazakistan % 20 ve Ukrayna’da  % 10 çok sayıda çevrimiçi kullanıcı çekiyor. Ayrıca, Avrupa, Kuzey Amerika ve tüm dünyada, İnternet’e göz atmak veya çevrimiçi alışveriş yapmak için Yandex’e dönme olasılığı yüksek olan Rusça konuşan insanlar bulunuyor.

İster yeni potansiyel müşteriler ister yatırımcılar arıyor olun, hedef kitlenizin web sitenizi arama sonuçlarında bulabildiğinden emin olmak istersiniz. SEO bunun için vardır. Muhtemelen SEO’yu zaten biliyorsunuzdur ve muhtemelen web sitenizi İngilizce veya başka bir dil için optimize etmişsinizdir.

Ancak aradığınız Rusça konuşan kişilerse, Yandex’i görmezden gelmek size % 50’den fazla potansiyel kullanıcıya mal olabilir. İyi haber şu ki, Yandex ve Google çok benzer SEO ilkelerine dayanıyor; web sitenizin Yandex arama sonuçlarında sıralanmasını sağlamaya çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç fark vardır.

İşleri sizin için biraz daha kolaylaştırmak için Yandex SEO hakkında bilinmeye değer şeylerin bir listesini hazırladık.

1. İçerik her zaman önemlidir

İçerik söz konusu olduğunda, Yandex oldukça seçici olabilir. Sadece sorgulara en eksiksiz ve alakalı cevapları veren sitelere öncelik vermekle kalmaz, aynı zamanda kaliteye çok daha fazla önem verir. Yandex, içerik kalitesini taramak için çeşitli algoritmalar kullanır ve enfiye oluşturmayan bir içerik tespit edildikten sonra siteyi cezalandırır.

Yandex’in sıralamasında kalmak için kopyalayıp yapıştırmadan uzak durun ve içeriğinizi aşırı optimize etmeyin. Spam içeriklerin ve kopyaların burada da tercih edilmediğini unutmayın. Web siteniz için şeffaf, kullanıcı dostu bir yapı geliştirmek için yeterli zaman harcayın ve hedef kitlenizin kendileri için en yararlı bilgileri almasına yardımcı olan kaliteli içerikle doldurun. Ayrıca, içerik pazarlamasındaki herkes içeriğin kral olduğunu bilir.

2. Hedef grubunuzun nerede olduğunu bilin

Google ve diğer arama motorları coğrafi hedefleme özellikleri sunsa da, Yandex buna daha fazla önem vermektedir. Bir düşünün: Rusya büyük bir ülke, bu nedenle daha küçük bölgelere odaklanmak mantıklıdır. Yandex iki tür arama sunar: coğrafi ve coğrafi bağımsız.

  • Coğrafyadan bağımsız aramalar, bulundukları yere bakılmaksızın herkesle alakalı olabilecek aramalardır – örneğin bir müzik incelemesi web sitesi veya uluslararası bir kuruluşun web sitesi.
  • Coğrafyaya bağlı aramalar ise, belirli bir bölge veya şehrin dışında hiçbir yerde bulunamayacak kadar yerelleştirilmiş ürün veya hizmetlere odaklanır. Yerel güzellik salonunuzu veya yakınlarda olabilecek etkinlikleri düşünün.

Hedef bölgelerinizi Yandex Web Yöneticisi Araçları üzerinden belirterek ve işletmenizi Yandex Business Directory’ye göndererek, yerelleştirilmiş ve bölgeye özgü hedef kitlelerinizin aradıkları bilgileri bulmasını ve pazarlama kampanyaları, istediğiniz şekilde çalışır.

 3. Meta  Etiketler Yandex için İkinci Planda

Elbette, meta etiketler Google için de önemlidir. Ancak karşılaştırmalı olarak, Google onları Yandex kadar ciddiye almaz. Aslında, meta etiketlerinizi, başlık ve açıklama etiketlerinizi, URL’lerinizi ve kanonik etiketlerinizi kesinlikle doğru bulmazsanız, Raskolnikov’un Dostoyevski’nin romanında bulduğu gibi kendinizi belada bulabilirsiniz. Kısacası, web yöneticinizden bunları öncelik listenize eklemesini isteyin:

Başlık ve açıklama etiketleri

Başlıklar Yandex için Google’dan biraz daha uzun olsa da, 60 karakter aralığına sadık kalmak güvenli bir bahis. Açıklamalar için yaklaşık 160 karakterle devam edin. Ancak dikkatli olun: Yukarıda belirttiğimiz gibi, kalite önemlidir. Bu metinleri kalite açısından gözden geçirmeden otomatik olarak oluşturursanız, SERP’lerden kaybolabilirler.

Anahtar Kelimeler

Her sayfanın en az birkaç hedef anahtar kelimesi olması çok önemlidir. Google’ın anahtar kelimeler için meta etiketle hemen hemen her şeyi yapmasına rağmen, Baidu gibi Yandex yine de onlara değer veriyor.

Kanonik etiketler

Yandex’in spam içerikli içeriği sevmediğinden nasıl bahsettiğimizi hatırlıyor musunuz? Kopyalar elbette spam içerikli sayılabilir. Bu nedenle, standart etiketlerinizin sırayla olduğundan emin olun.

URL’ler

Rusça konuşanların peşine düştüğümüz için, URL’leriniz daha önce coğrafi olarak hedeflediğiniz Rusça konuşulan bölgeler için Kiril dilinde görünmelidir.

Rusça konuşan dünya değerli bir pazar

Rusça konuşan dünyadaki içeriğinizi ve varlığınızı yayma fırsatını kaçırmayın. Evet, Google SEO için birkaç farklılık var, ancak web yöneticinizin Yandex SEO pazarlama stratejinize bu birkaç ek adımı uygulamasına sahip olmak faydalı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir