YouTube SEO

YouTube SEO

YouTube, dünyanın Google’dan sonra en büyük ikinci arama motorudur.  10 video arama sonucundan 8’i YouTube videosudur. Ve platform sürekli büyüyor ve her dakika YouTube’a 500 saatlik video yüklenmekte. Böyle bir ortamda, videoların denizinde kaybolmaktan nasıl kaçınırsınız? En iyi yöntem, harika videolar üretmek ve yayınlamak ve daha sonra video SEO en iyi uygulamalarını kullanarak arama için optimize etmektir.

Altyazılar ve Transkriptler ile SEO Nasıl Dönüştürülür?

YouTube videoları için başlık, açıklama ve etiketlere youtube anahtar kelimeler eklemek gibi arama motoru optimizasyonunun temellerini biliyor olabilirsiniz. Arama motorları görüntü veya ses değil yalnızca metin tarayabildiğinden videonuzun metninden en iyi şekilde yararlanmanız gerekir. Bu nedenle, tam ve doğru bir konuşma metnine sahip olmak YouTube SEO için çok değerlidir.

YouTube SEO nedir?

Youtube SEO nedir? Sorusuna verilecek cevap ise arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) üst sıralarda yer alacak web içeriği tasarlama konusunda sürekli değişen bir uygulamadır. YouTube SEO, kanalınızı, oynatma listelerinizi, meta verilerinizi, Youtube açıklama ve videoların kendisini optimize etmeyi içerir. Videolarınızı YouTube içinde ve dışında arama için optimize edebilirsiniz. YouTube SEO’nun önemli bir bileşeni, videonuzun metninin kopyalarını, altyazıları ve altyazıları şeklinde kullanmaktır.

YouTube Arama Nasıl Çalışır?

Google’ın YouTube mülkiyeti, video aramada güç merkezi durumuna geçmesine yardımcı oldu. Hem Google hem de Youtube verileri sorunsuz bir şekilde paylaşıyor. Videolarınızı YouTube’a yüklemenin en büyük yararı, Google tarafından derhal endekslenmesidir. Botların videolarınızı taraması için bekleme süresi yoktur ve yeni bir video sitesi haritası göndermenize gerek yoktur. Google ve YouTube arasındaki bu sıkı ilişkide bile, görüntüleme büyüme stratejiniz geleneksel SEO ilkelerini izlemelidir. İyi optimize edilmiş içerik, arama motorlarına YouTube videolarınızı bulmak ve dizine eklemek için gerekli göstergeleri sağlar. Google, ne hakkında olduğunu anlayamazsa bir video viral olamaz. Arama motoru botları videoları izleyemediği için, onları düzgün bir şekilde dizine eklemek için eşlik eden metin verilerine güvenirler. Bir videoyla ilişkili bariz metin, elbette başlığıdır. Youtube başlıkları çok önemlidir. Açıklama ve etiketler de önemlidir. Ancak birçok YouTube kullanıcısı, kapalı altyazıların ve konuşma metinlerinin kullanıcı katılımını, izlenme süresini, görüntülemeyi ve tabii ki SEO’yu olumlu yönde etkileyebileceğini bilmiyor.

1. YouTube’un ASR Altyazılarını kaybedip Doğru Altyazı Ekleme

YouTube artık videolarınızı otomatik olarak kopyalıyor. Bununla birlikte, YouTube’un otomatik altyazıları yalnızca % 70 oranında doğrudur ve bu da anlaşılmaz ve genellikle utanç verici altyazılar oluşturabilir. Google faydalı arama sonuçlarını ödüllendirir ve spam’ı cezalandırır. Spam tanımının bir kısmı, çoğu otomatik altyazı dosyasının uygun bir açıklaması olan “otomatik olarak oluşturulan anlamsızlıktır”. Yanlış altyazıları yükleyerek veya kullanarak altyazı olarak etiketleme ve tüm YouTube kanalınız için arama sıralamasını kaybetme riskiniz vardır. YouTube SEO için ASR altyazılarının zararlı etkileriyle mücadele etmek için YouTube videolarınıza doğru altyazı eklemek istersiniz. Arama motorları yalnızca metin tarayabilir, videonuzu izleyemez. Video konuşma metniniz, Google’ın içeriğinizi tarayabilmesi ve sizi buna göre sıralayabilmesi için videonuzun ne hakkında olduğunu gösteren alakalı anahtar kelimelerle dolu olacaktır. YouTube videolarına altyazı eklemek için birkaç seçenek vardır. Bazı YouTube kullanıcıları, otomatik konuşma metnini başlangıç ​​noktası olarak kullanır ve hataları el ile temizler. Ucuz ama zaman alıcı ve sıkıcı olan birkaç başka DIY transkripsiyon seçeneği var. En basit çözüm, videolarınızı profesyonel bir video transkripsiyon hizmetine göndermektir. Profesyonel video transkripsiyonu hızlı geri dönüş süresi ile yüksek kalitededir. Altyazılar YouTube SEO için iyidir, ancak başka faydaları da vardır.

Daha İyi Kullanıcı Katılımı

Altyazıları kapalı olan YouTube videolarının, altyazı içermeyen videolardan daha fazla beğeni, paylaşım ve yorum kazanarak kullanıcı katılımını artırdığı kanıtlanmıştır. Daha yüksek katılım, video arama sıralamasını artırır. Ve elbette, daha yüksek bir arama sıralaması daha fazla görüntülemeye dönüşür – YouTube tarafından yapılan bir araştırma, altyazılı videoların % 4 daha fazla görüntüleme kazandığını ortaya koydu. 

Web Erişilebilirliği

Altyazılar YouTube videolarınızı sağır veya işitme güçlüğü olan izleyiciler tarafından erişilebilir hale getirir. Ayrıca, insanların videonuzu gürültülü bir trende veya sessiz bir kütüphanede sessiz modu ile izlemelerini sağlar. Temel olarak, altyazılar videonuzu daha geniş bir kitle için görüntülenebilir, anlaşılabilir ve eğlenceli hale getirir.

2. Video Tanımlamasına Konuşma Metni Ekleme

Video açıklaması, konuşma metninizi YouTube’da görüntülemek için en iyi seçenektir. Açıklama alanı boşluklar dahil 4.850 karaktere uyar. Diyalog açısından ağır, 10 dakikalık bir video için bir konuşma metni sığdırmak genellikle yeterlidir. Her zaman ayrı bir web sayfasındaki tam sürümün bağlantısıyla birlikte konuşma metninizin kesilmiş bir sürümünü ekleyebilirsiniz. Video açıklaması, arama motorlarının videonuzu taraması ve dizine eklemesi için en önemli noktadır. Konuşma metniniz doğal olarak konunuz için anahtar kelime için optimize edildiğinden, YouTube SEO için büyük bir avantajdır.

3. Video Konuşma Metninizi Çevirin ve Birden Çok Dilde Altyazı Sunun

İngilizce altyazıların videolarınızı daha fazla izleyici tarafından erişilebilir hale getirmesi gibi, diğer dillerdeki altyazılar kitlenizi daha da genişletecektir.  Yabancı dil altyazıları, uluslararası ve anadili İngilizce olmayan görüntüleyenlerin videolarınızdan keyif almasını sağlar. Daha da heyecan verici: arama motorları çevrilmiş altyazı dosyalarınızı dizine ekler ve videonuzu bu dillerdeki arama sonuçlarına dahil eder. Bu, daha düşük rekabet nedeniyle İngilizce olmayan anahtar kelimeler için daha yüksek sıralama şansına sahip olduğunuz için YouTube SEO için çok büyük olabilir. Sadece çevirilerinizin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayın!

4. Anahtar Kelimeyle Optimize Edilmiş Başlık, Açıklama ve Etiketler Yazın

Anahtar kelimeler ve anahtar kelime öbekleri aşağıdakilere karşılık gelmelidir:

 a) Videonuzu doğru bir şekilde tanımlayan ne varsa ve

b) Kullanıcıların sizinki gibi içerik bulmak için arama motorlarına girdiği kelimeler ve kelime öbekleri. Örneğin,  makyaj ile ilgili videolar yayınlıyorsanız, başlığı, açıklamaları ve etiketleri “makyaj ” ifadesi için optimize ettiğinizden emin olun. Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra, bunları aşağıdaki alanlara dahil edin:

Başlık: 66 karakterle kesilmiş 100 karaktere uyuyor, yani en önemli bilgileriniz öne yakın olmalıdır. Bir tıklamayı teşvik etmek için ilgi çekici bir dil kullanın: “nasıl yapılır”, “öneri”, “ipuçları” veya numaralı listeler yardımcı olabilir. Örneğin: “Youtube Abonelik Oranlarını Artırmak için 7 İpucu.”

Meta Açıklama: 166 karakterle kesilmiş 5.000 karaktere uyar. E-ticaret siteleri için, tüketicilerin yarısından fazlasının ürün videolarından etkilendiğini düşünerek ürününüze bir bağlantı eklemek özellikle önemlidir. Http: // eklemeyi unutmayın, aksi takdirde tıklanmayacaktır.

Etiketler: 120 karaktere uymaktadır. İfadeleri çift tırnak işareti (“) içinde kullanın, böylece videonuz uzun bir kuyruk anahtar kelime öbeğiyle tam olarak eşleşme sağlanır. Örneğin: videonuzu “makyaj” ve “öğretici” olarak etiketlemek yerine videoyu “makyaj eğitimi” olarak etiketleyin. Bir kullanıcı gibi düşünün ve her zaman önem sırasına göre etiketler ekleyin.

5. Videonuzda Hedef Anahtar Kelimenizi Söyleyin

Hedeflenen anahtar kelimeniz başlıkta, açıklamada, etiketlerde ve konuşma metninizde görünmelidir. YouTube, videonuzu buna göre sıralamak için konuşma metninizi ve altyazılarınızı kullanır. Youtube anahtar kelime planlayıcı kullanıyorsanızYouTube’un otomatik altyazılarının anahtar kelimenizi açmasını istemediğinizden, doğru bir konuşma metni eklediğinizden emin olun. Videonuz için bir anahtar kelime bulmak için kolay bir strateji, YouTube’un Arama Önerisi’ni kullanmaktır.

6. Etkileyici Bir Küçük Resim Kullanın

YouTube kullanıcıları video küçük resmi olarak hangi karenin görüntüleneceğini seçebilir. YouTube, aralarından seçim yapabileceğiniz 3 ekran görüntüsü sunacak, ancak videoda farklı bir an için bir çekim seçebilir veya kendi görüntünüzü yükleyebilirsiniz. Doğru video küçük resmi seçmek, tıklama oranında büyük bir fark yaratır. 16: 9 en boy oranına sahip yüksek kaliteli, yüksek kontrastlı görüntüler kullanın. Yüz yakın çekimleri en iyi sonucu verir. YouTube’un, küçük resmin alt köşesindeki video süresinin üzerine bindiğini unutmayın; küçük resminizde önemli hiçbir şeyi engellemediğinden emin olun.

7. Video SEO Embed kullanın

Google, arama sonuçlarında videoya öncelik verdi. Ancak videonuzda uygun meta veriler yoksa, bu videoya öncelik veremez. SEO çalışması, Google’ın videonuzu düzgün bir şekilde tarayabilmesi ve dizine ekleyebilmesi için tüm video meta verilerinizi (konuşma metni, küçük resim, başlık ve açıklama gibi) sayfanızın başına yerleştirir. SEO gömme 3Play Eklentisinin bir parçasıdır. Videonuzu Google için optimize ettiğinizde, yalnızca YouTube için optimize etmekten 2-5x daha fazla görüntüleme elde edebilirsiniz.

8. Kullanıcı Katılımı’na Odaklanma

Google, görüntüleyenlerin içeriğinize nasıl tepki verdiğiyle ilgilenir, çünkü insanları sitelerinde tutar.

İzlenme Süresi

Tahmin edebileceğiniz gibi izleme süresi çok önemlidir. İzleme süresi, video izlemek için harcanan gerçek süreyi ifade eder. Örneğin, 10 dakikalık bir videonun % 50 tamamlanması, üç dakikalık bir videonun % 100 tamamlanmasından daha yüksek olacaktır. İzleyicinizi ilk 15 saniyede bir iltifatla bağlamanız önemlidir. Videonuz bir DIY projesinin nasıl yapılacağını açıklıyorsa, izleyiciye ilgisini çekmek için başlangıçta bitmiş ürünü gösterin. Konuşmadan uzun bir tanıtım yapmaktan kaçının. Unutmayın: arama motorları, anahtar kelime doldurma, anahtar kelimelerin aşırı kullanımı ve anahtar kelime varyasyonları için sistemi hacklemeye kadar büyümüştür. Bununla uğraşmayın. Robotlar için değil insanlar için yazın…

Oturum İzleme Süresi

Oturum izleme süresi, kullanıcı katılımının bir diğer önemli ölçümüdür. YouTube, bir videonun bir kullanıcının genel görüntüleme oturumuna nasıl katkıda bulunduğuna değer verir. İzleyici videodan sonra siteden ayrıldı mı veya üç video daha izlediler mi? YouTube, insanların platformlarında daha fazla zaman geçirmelerini ve bu nedenle bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olan videoları tercih etmelerini ister. Mantıksız görünse de, kullanıcıları web sitenize getirmek için tasarlanmış videolar, görüntüleyenleri YouTube’dan uzaklaştırdıkları için SEO’nuza zarar verecektir.

Büyüyen Abone Tabanı

Aboneler, videonuzun yayınlandığı ilk hafta içinde çok fazla izlenme süresi oluşturabilir. İlk yedi gün içinde kullanıcı katılımını ne kadar çok artırabilirsiniz, o kadar iyidir. Abonelerinizin ne zaman yeni bir video beklemeleri gerektiğini bilmesi ve izleyeceklerinden emin olmak için düzenli bir programda yayınlamak iyi bir fikir olabilir. Youtube yorumları da büyüyen abone tabanınızın habercisi olacaktır.

9. Oynatma Listelerini Kullanın

Alakalı, kısa (dört-altı video), alt kategorilere ayrılmış oynatma listeleri kullanıcı katılımını büyük ölçüde artırabilir. Ayrıca, bir video yerine oynatma listesine bir bağlantı paylaşarak aynı anda birden fazla video paylaşmayı kolaylaştırır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir